Hızlı Erişim

Üniversitemizde Mezuniyet Coşkusu

Haberler

Üniversitemizde Mezuniyet Coşkusu

  •  11 Mayıs 2019 Cumartesi
  •  2371 Görüntüleme
  •  Yazdır


             2018-2019 Eğitim Öğretim yılı mezuniyet töreni Üniversitemiz Stadyumunda gerçekleştirildi. Mezuniyet törenine Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Av. Mustafa Arslan ve Kadim Durmaz, Devlet Eski Bakanı Metin Gürdere, Garnizon ve 48.Piyade Alay Komutanı Piyade Albay Rıfat Dönel, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İbrahim Akbulut, Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Baro Başkanı Av. Melih Yardımcı, Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Küsbeci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, Turhal Belediye Başkanı İlker Bekler, Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, Almus Belediye Başkanı Bekir Özer, Rektör Yardımcılarımız İsa Gökçe ve Bekir Süha Parlaktaş, dekanlarımız, müdürlerimiz, daire amirleri, akademik ve idari personelimiz, öğrenciler ve aileler katıldı.

            Üniversitemiz Önlisans birincisi Niksar Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Bankacılık bölümü öğrencisi Duygu Salha konuşmasında, bugün içimde hem sevinci hem de hüznü yaşamaktayım.  Hayatımın yeni bir aşamasına hoş bir elveda ile başlıyorum.  Eğitimin yaşı ve süresinin olmayacağını biliyoruz. Benim aldığım iki yıllık yükseköğrenim hayatım, bana,  inanın çok şey kattı. Mesleki bilgi becerilerin yanında, ülkemin değerli bir bireyi olma sorumluğu ve mesleğimizin etik kurallar bütünü ile icra etmemiz gerektiğinin bilinci, üniversite hayatınım bana kattığı en temel değerdir.

Bugün benimle birlikte mezun olan arkadaşlarıma ve benden sonraki yıllarda mezun olacak arkadaşlarıma buradan,  hayatları boyunca hoşlarına gitmeyecek durumlarla karşılaşabileceklerini, hatta yaşama enerjilerinin tükendiğini zaman zaman hissedebileceklerini,  ama asla olumsuzluklara teslim olmamalarını, hayatın mücadele ile güzel olduğunu, her anı yeni bir başlangıç olarak görmelerini, ve hayatın mücadele ve gayreti sevdiğini, sonunda mükafatını verdiğini söylemek istiyorum. Ülkemiz zor şartlar altında büyük mücadele ile kuruldu,  atalarımız dedelerimiz bugün bizler rahat ve medeni bir yaşam sürelim diye canlarını verdiler,  şehitlerimize ve atalarımıza karşı borcumuzu ödemeliyiz.  Bu borç çalışmakla,  çok çalışmakla ve üretmekle ödenir.

Ben güzel ve verimli gecen bu iki senenin sonunda kazandığım tüm değerler için başta Mustafa Kemal  Atatürk’e,  minnet ve saygılarımı sunuyorum. Hayatın çok zor olduğunu öğrendiğim hayat mücadelemde maddi ve manevi desteğini esirgemeyen aileme, bilgi birikimi ve tecrübeleriyle dünyanın en zor işini yapan hocalarıma teşekkür ediyorum dedi.

Önlisans biricimiz Duygu Salha, hayatım boyunca şeref duyacağım bu  imkanı bana  sunan, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi rektörlüğüne ve yönetimine teşekkürlerini sunarak konuşmasını bitirdi.

Üniversitemiz  Lisans birincisi Zile Dinçerler Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Yiyecek İçecek İşletmeciliği bölümü öğrencisi Muhammed Said Dursun konuşmasında, başarı tesadüflerle elde edilemez. Burada önemli olan çaba göstermektir. Başarı için plan yapmıyorsanız, o zaman hükmen başarısızlığı planlıyorsunuz demektir. Ben hayatım boyunca hep en iyisini hedefledim ve bu doğrultuda emek sarf ettim. Başaracağıma bütün kalbimle inandım ve bugün sizlerin karşısındayım. İstemek, ‘istiyorum’ demek değil, harekete geçmektir. Üniversite hayatım boyunca bunu bir kez daha anlamış oldum. Bir insan yaşamı boyunca yanında olacak, ona hiçbir zaman arkasını dönmeyecek ve her şartta ellerini sımsıkı tutabilecek insanlar ister. İşte bu insanlara da aile denir. Bizleri dünyaya getirdiğiniz andan itibaren, üzerimize titrediniz, emek verdiniz ve her anımızda yanımızda oldunuz. Hiç şüpheniz olmasın ki, aldığımız eğitim sayesinde, ülkemize yararlı bir yurttaş, size layık birer evlat olmak için, var gücümüzle çalışacağız. Sizlere içtenlikle teşekkür ediyorum. Bize özsaygımızı hatırlatan, özgüvenimizi yeniden inşa eden, kısaca bizi biz yapan, siz değerli akademisyenlere teşekkürü bir borç bilirim dedi.

            Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin konuşmasında, bugün üniversitemizin 27. Mezuniyet töreni sebebiyle bir araya gelmiş olduğumuz için gururluyuz. Bu güzel ve anlamlı günde aramızda olduğunuz için ne mutlu bize; hoş geldiniz…

            Bugün Ülkemize branşlarının birer yıldızı olarak katma değer sağlayacak, yüceltecek ve yetkinliklerini içinde bulunduğumuz çağın bir adım daha ilerisine götürme yolunda uğraş verecek olan pırıl pırıl genç beyinleri, genç yürekleri, genç nefesleri mezun etmenin, onları ailelerine ve güzel ülkemize kazandırmanın haklı onurunu, gururunu ve de sevincini Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ailesi olarak hep birlikte yaşıyoruz.

            Bugün, hem mezunlarımızın hem ailelerinin büyük emek verdikleri uzun bir sürecin son günü Bugün bir kutlama; mutlulukları ve sevinci paylaşma günü. Böyle bir günde, kimsenin uzun konuşmalar dinlemek istemeyeceğinin de bilincindeyim. Diğer yandan, birazdan mezun edeceğimiz sevgili öğrencilerimiz henüz diplomalarını almamış ve hâlâ Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğrencisi kimliğini taşırlarken, onlara son defa bu kimlikleriyle hitap etme heyecanımı da anlayışla karşılayacağınızı düşünüyorum.

            Sevgili öğrenciler

            Bir üniversitenin kimliğinin temel bileşenlerinden bir tanesi onun mezunlarıdır; mezunlarının bilime, sanata, toplumsal gelişmeye katkıları; hayattaki başarıları, çabaları, duruşlarıdır. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, belki de her şeyden evvel, sizlerin becerisi, başarısı, sağlam duruşu ve çalışma geleneği ile anılacak. Bu nedenle, zannettiğinizden çok daha fazla, çok daha önemli biçimde, üniversitenizi hayatınız boyunca görünür biçimde omzunuzda ve göğsünüzde taşıyacaksınız. 

            Değerli aileler, sizler eğitimin evlatlarınızın yaşamı için önemine inanarak mezun olan öğrencilerimizin eğitimini nice fedakârlıklarla desteklediniz. Eminim bir yandan beni dinlerken, diğer yandan da hafızanızın derinliklerinde evlatlarınızın eğitim yolculuğuna başladığı o heyecan dolu ilk günlerin izini sürüyorsunuz. Nasıl seyredeceğini bilmediğiniz bir uzun yolculuğun bu son durağına güvenle ulaşmak en büyük mutluluğunuz olsa gerektir. Dünyaya geldikleri andan itibaren üzerine titrediğiniz, emek verdiğiniz, özenle ve zorluklarla zaman zaman kaygı duyarak yetiştirdiğiniz gözbebekleriniz evlatlarınızı yaşam mücadelesinin içine, başarılı olacaklarını umut ederek uğurlamanın vakti geldi. Bu büyük mutluluğun yanında, evlatlarınızın göstermiş olduğu başarının gururunu da yaşamak sonuna kadar hakkınız. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi olarak, bizlere emanet ettiğiniz evlatlarınızı en iyi şekilde yetiştirerek hayata hazırlamaya çalıştık. Bilgiyle, beceriyle olduğu kadar ahlakla da donattık... İyi bir insan, güçlü bir aydın, alanında yetkin bir uzman olarak yetiştirdik. Sizlerin hayırlı evlat yetiştirme çabanıza biz de destek olduk. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinin güçlü akademik ve idari kadrosu ile evlatlarınızı sadece iyi doktorlar, hukukçular, öğretmenler, mühendisler, tarihçiler, sanatçılar, siyasetçiler, edebiyatçılar, ilahiyatçılar, işletmeciler, iktisatçılar olarak yetiştirmedik. Aynı zamanda ülkelerine, milletlerine, insanlığa yararlı bireyler olarak da yetiştirmeye özen gösterdik. Onlarla gurur duyabilirsiniz Bugün aslında sizin gününüz! Haklı gururunuzu ve mutluluğunuzu paylaşıyor, hepinizi tebrik ediyorum.

            Çok kıymetli hocalarım, kurumumuza ayak bastıklarından beri inci gibi işlediğiniz sevgili öğrencilerinizi iş yaşamlarında, sosyal yaşamlarında çeşitli başarılara imza atacak bireyler olarak yetiştirerek bugüne getirdiniz. 

Mevlana diyor ki; “Sen taş, kaya ve mermer dahi olsan, eğer bir terbiyecinin (gönül sahibinin) eline düşersen cevher olursun…” Sizler bu gençlerimizi burada oldukları süre boyunca işlediniz. Bu gençler sizlerin eseridir. Üzerimizdeki sorumluluk çok büyük. Bu sorumluluğun kendisi kadar vebali de… Sizler öğrencilerinizle anılacaksınız. Öğrencilerinizin yaptıkları, ürettikleri sizden bir parça olarak yansıyacak. Bir gönül sahibi olarak, şekillendirdiğiniz bu gençlere katkılarınızdan dolayı sizlere de ayrıca teşekkür etmek isterim.

            Sevgili mezunlarımız;

            Siz yarınımızın sahipleri ve ülkemizin geleceğisiniz. Sadece başarı ve sonuç odaklı değil, aynı zamanda insan odaklı olun. Daima pozitif, yapıcı ve mütevazi olun.

Hayatta ne ile karşılaşırsanız karşılaşın, heves ve heyecanınızı sakın ola ki kaybetmeyin. Unutmayın ki, her bireyin içinde yaşadığı topluma yapabileceği en güzel katkı, kendi içindeki heves ve heyecanı en iyi şekilde yaşamasıdır. Merak dürtünüzü takip etmekten vazgeçmeyin, hiçbir şeyi kendi akıl süzgecinizden geçirmeden kabul etmeyin.

Size gösterilen yollardan yürümeyin; kendi yol ve patikalarınızı oluşturun ki, başkaları da o yeni yollardan ve patikalardan yürüyebilsin.

            Son olarak, sizlere cesaret diliyorum. Bilginiz, yetişme tarzınız, sizlere hayatta cesur olabilmeniz için her anlamda destek olacaktır. Zira cesaret, bir karakter boyutu olarak, doğuştan sahip olunan değil, edinilen bir husustur. Cesaret, hayatın yolunuza çıkaracağı tüm engelleri, bıkkınlık duymadan aşmaya çalışmaktır. Önümüzdeki hayat yolu ne kadar belirsiz olursa olsun, ulaşacağı nihai nokta bellidir. Gerçek başarı, baki kalan şu kubbede bir hoş sada bırakabilmektir. Bu sebeple de her ne iş yapıyorsanız elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Başkalarına faydalı olun. Dürüst ve ahlaklı olun. İnsan onuruna yakışmayan işlerden uzak durun. Yüksek erdemlerle gittiğiniz her yere ışık ve aydınlık olun. Hepinizi tekrar tebrik ediyor, sizleri yaşamınızın yeni dönemine tüm mensuplarımızın iyi dilekleriyle ve sevgiyle uğurluyorum.

            Allah yolunuzu hayırlı ve uğurlu, bahtınızı açık, kısmetinizi bol, başarınızı daim kılsın diyerek sözlerine son verdi. 

         Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ise İletişim ulaşım teknolojisinin hızla değiştiğini belirterek, "Ona ayak uydurabilmeniz için sürekli kendinizi yenilemeniz, geliştirmeniz gerekmektedir." diyerek mezun öğrencilerimize bundan sonraki hayatlarında başarılar diledi.


        Açılış konuşmaları sonrası mezun öğrencilere diplomaları verildi. Akabinde mezunlarımız keplerini havaya atarak mezuniyet sevinci yaşadılar.

Son olarak Üniversitemiz Stadyumunda Mustafa Ceceli konseri ile mezuniyet coşkusu sona erdi.
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Taşlıçiftlik Yerleşkesi, 60250 Tokat / TÜRKİYE Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2017© Tüm Hakları Saklıdır.