Hızlı Erişim

İnsansız Hava Araçları Konferansı

Haberler

İnsansız Hava Araçları Konferansı

  •  28 Aralık 2018 Cuma
  •  1161 Görüntüleme
  •  Yazdır

Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından “İnsansız hava araçlarının tarihsel gelişimi, kullanım alanları ve yasal mevzuatı” konulu konferans düzenlendi. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Şehit Ferhat Kaya Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İsa Gökçe, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Sefa Tarhan, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sefa Tarhan yapmış olduğu konuşmada, Mühendislik eğitiminin birçok bileşeninin olduğunu; bunlardan ilkinin sınıflarda verilen ders, ikincisinin ise sınıf dışı etkinlikler olduğunu söyledi. Bu etkinlikler içerisinde staj, seminer, konferans, çalıştayların olduğunu belirten Tarhan, insansız hava araçları üzerine son 10 yılda ülkemizde hızlı bir gelişim yaşandığını vurgulayarak bu alanın Mühendislik öğrencileri için bir iş fırsatı olarak değerlendirildiğini ifade etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin yapmış olduğu konuşmada: “Üniversitelerin iki tane önemli faaliyeti vardır. Bunlardan bir tanesi eğitimdir. Diğeri araştırma faaliyetidir. Öncelikle burada bulunan siz değerli öğrencilerimizi muhatap alarak konuşmak istiyorum: Bu üniversitenin var olmasının ana unsuru sizlersiniz. Siz varsanız üniversite var demektir. Dolayısıyla bizim açımızdan bu üniversitenin göz bebeği değerli öğrencilerimizdir” dedi. Mühendislik eğitiminin öneminden bahseden Şahin, ülkenin gelişiminde, üretiminde, sağlık sektöründe, ekonomide mühendisliğin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayarak öğrencilerin Üniversitemizin ve öğretim üyelerinin sağlamış olduğu bütün imkânları kullanması gerekliliğini belirtti. Rektörümüz öğretim üyelerine ve öğrencilerimize gelişim anlamında her türlü katkı sağlanacağını ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.

Açılış konuşmaları sonrası konferansa geçildi. İHA Sistemleri Koordinatörü Mahmut Samet Sayım, “İnsansız Hava Araçlarının tarihsel gelişimi, kullanım alanları ve yasal mevzuatı” konusunda dinleyicilere bilgiler aktardı. Doç. Dr. Tekin Susam da “Kullanıcı odaklı insansız hava araçları tasarım ve üretiminin stratejik önemi ve İHA tabanlı büyük ölçekli harita üretimi” konusunda konferansını sundu.

Konferans sonrası Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sefa Tarhan tarafından Mahmut Samet Sayım ve Doç. Dr. Tekin Susam’a teşekkür belgeleri takdim edildi.
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Taşlıçiftlik Yerleşkesi, 60250 Tokat / TÜRKİYE Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2017© Tüm Hakları Saklıdır.