Hızlı Erişim

Türkiye Litvanya İlişkileri ve Litvanya Tatarlarının Kültürel Mirası Konferansı Gerçekleştirildi

Türkiye Litvanya İlişkileri ve Litvanya Tatarlarının Kültürel Mirası Konferansı Gerçekleştirildi

  •  9 Mayıs 2023 Salı
  •  473 Görüntüleme
  •  Yazdır

Üniversitemiz tarafından düzenlenen “Geçmişten Günümüze Türkiye Litvanya İlişkileri ve Litvanya Tatarlarının Kültürel Mirası Konferansı” 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonunda gerçekleştirildi. Konferansa Rektör Danışmanımız Dr. Öğretim Üyesi Şahin SÖZEN, Vilnius Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Giedre Matkeniene, akademik ve idari personelimiz ile öğrenciler katıldı.

Konferans öncesinde Litvanya Vilnius Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Galina Miskiniene ile Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Giedre Matkeniene Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ’ı ziyaret etti. Rektörümüz, Doç. Dr. Galina Miskiniene ile Giedre Matkeniene’ye nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Akabinde konferansa geçildi.

Konferansta Doç. Dr. Galina Miskiniene konuşmacı olarak yer aldı. Miskiniene, Litvanya Büyük Prensliği hakkında tarihsel bilgilere yer vererek konuşmasına başladı. Miskiniene, Türkiye Litvanya arasındaki ilişkileri aktararak 625 yıldır Litvanya topraklarında Kıpçak Türklerinin yaşadığını ifade etti. Litvanya Tatarları hakkında da bilgilere yer veren Miskiniene, Tatarların yerleşim yerleri, mimari eserleri ve el yazmalarından bahsetti. Doç. Dr. Galina Miskiniene, Camii, mezarlık, kıyafetler, evler ve yemeklerden örnekler gösterdikten sonra Tatarların günümüzdeki durumları konusuna da yer vererek konferansını sonlandırdı.

Konferans sonrasında Rektör Danışmanımız Dr. Öğretim Üyesi Şahin SÖZEN tarafından Doç. Dr. Galina Miskiniene’ye teşekkür belgesi takdim edildi.
Tokat Gaziosmanpaşa University, Taşlıçiftlik Campus, 60250 Tokat / TURKEY Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2017© Tüm Hakları Saklıdır.