Hızlı Erişim

30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü

Duyurular

30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü

  •  30 Mart 2023 Perşembe
  •  1051 Görüntüleme
  •  Yazdır

Sıfır Atık Projesi 2017 yılında Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine ERDOĞAN hanımefendi tarafından hayata geçirilen ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen ülkemizin önemli projelerinden biridir.

Gelişmişlikle birlikte çoğalan atıkların doğru şekilde yönetilebilmesi yine bir başka gelişmişlik ölçütüdür. Atık yönetimi ile çevre kirliliğinin azaltılmasında önemli bir role sahip olan bu projeyi bizler de üniversitemiz olarak destekliyoruz ve uyguluyoruz. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi olarak atıklarımızı birçok kategoride ayrı toplayıp lisanslı firmalara vererek geri dönüşüme kazandırıyoruz. Üniversitemizin Sıfır Atık Belgesini alma süreci ise devam etmekte olup bu yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz. Ayrıca Üniversitemizde 2022 yılında faaliyete geçen bir kompost üretim merkezi bulunmaktadır. Kampüs içerisinde yer alan Tarım Lisesi ve Üniversitemiz ortaklığı ile çalıştırılan makinadan yılda 60 ton/yıl kompost elde edilmekte ve kampüs yeşil alanlarında gübre olarak kullanılmaktadır.

BM Genel Kurulu kararıyla geçtiğimiz yıl ilan edilen 30 Mart Dünya Sıfır Atık Günü; dünyamızın ve ülkemizin geleceği adına verilmiş çok önemli bir karardır. Gençlerle birlikte bu konuda yaptığımız birçok proje ve faaliyetlerle sıfır atığın bir yaşam biçimi haline gelmesi ve sıfır atık yolunda zincir halkasının daha da büyümesi için çaba vermekteyiz. Biliyoruz ki çevre adına yapılan her çalışmanın, çabanın dönütü yine bizlere ve evrene olacaktır.
Tokat Gaziosmanpaşa University, Taşlıçiftlik Campus, 60250 Tokat / TURKEY Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2017© Tüm Hakları Saklıdır.