Hızlı Erişim

Türk Tarihi ve Kültüründe Nevruz

Haberler

Türk Tarihi ve Kültüründe Nevruz

  •  21 Mart 2023 Salı
  •  978 Görüntüleme
  •  Yazdır

Üniversitemiz Danişmendliler Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen “Türk Tarihi ve Kültüründe Nevruz” konulu panel düzenlendi. 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Turkuaz Salonda gerçekleştirilen panele, Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mücahit EĞRİ, Rektör Danışmanı Yusuf TEMUR, dekanlarımız, müdürlerimiz, akademik ve idari personelimiz ile öğrenciler katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ’ın açılış konuşmasını yaptığı panelde Prof. Dr. YILMAZ, “Dünyada geniş bir coğrafyada kutlanan Nevruz baharın müjdeleyicisidir. Binlerce yıllık geçmişe sahip nevruz, birlik ve beraberliğin bereketin simgesi olmuştur. Öğlenden önce gerçekleştirdiğimiz “Tohum Takas Etkinliği” nevruzun en çarpıcı simgesi olan tohumların yeniden doğuşuna vesile olacak, Nevruza yakışacak şekilde sevinçle kutlamış olduk. Burada ise nevruzun aynı coşkusu ve sevinciyle kültürümüz ve tarihimizdeki yerini değerli hocalarımızdan dinleyeceğiz” ifade etti.  

Doç Dr. Murat HANİLÇE’nin moderatörlüğünde başlayan programda Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Emel ŞENER BOY Türklerin tarih boyunca milli kültürlerinin oluşmasında önemli yeri olan Nevruz’un manevî, felsefî, sosyal ve estetik anlayışlarından bahsederek “Nevruz, geçmişten günümüze kadar halen çeşitli Türk boyları arasında canlılığını korumakta, aynı zamanda milletin destanların gücüyle birbirlerine olan güven bağını güçlendirmektedir. “ belirtti.

Dr. Öğr. Üyesi İsmail TURAN Nevruz’un tarihsel süreciyle ilgili bilgiler aktarırken “Türk milleti için önem taşıyan bu kıymetli geleneğimizi korumalıyız, geliştirmeliyiz ve bütün incelikleriyle yaşatmalıyız.” diye aktardı.

Arş. Gör. Tuğçe Nur KESİN tabiatın yeniden dirilişini ifade eden Nevruz’un Türk Dünyasında ki kutlamalarına dikkat çekerek “ Nevruz; Türk Dünyasında ortak kültürel değer olması yönüyle önemli bir yere sahiptir. Ortak inançlarla, ortak heyecanlarla yüzyıllardır Türk kültürüne özgü özelliklerle kutlanmaktadır. “ ifadelerini kullandı.

Panel sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ programa katkılarından dolayı katılımcılara teşekkür belgelerini takdim etti.
Tokat Gaziosmanpaşa University, Taşlıçiftlik Campus, 60250 Tokat / TURKEY Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2017© Tüm Hakları Saklıdır.