Hızlı Erişim

Çanakkale Savaşları'nın Edebiyata ve Tarihe Etkileri Paneli Gerçekleştirildi

Çanakkale Savaşları'nın Edebiyata ve Tarihe Etkileri Paneli Gerçekleştirildi

  •  17 Mart 2023 Cuma
  •  731 Görüntüleme
  •  Yazdır

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliği ile Çanakkale Zaferimizin 108. yılı dolayısıyla “Çanakkale Savaşları'nın Edebiyata ve Tarihe Etkileri” paneli düzenlendi. 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonunda gerçekleşen panele Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mücahit EĞRİ, Rektör Danışmanlarımız Doç. Dr. Yusuf TEMÜR, Dr. Öğr. Üyesi Şahin SÖZEN, dekanlarımız, daire müdürlerimiz, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ yapmış olduğu konuşmada, “Çanakkale Zaferimizin 108. yılında Çanakkale Zaferinin bütün kahramanlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum” dedi. Tarihsel süreçte topraklarımızın çokça işgal edilmeye çalışıldığını ancak bu girişimlerin büyük hüsrana uğratıldığını belirten Rektörümüz Aziz milletimizin, “Çanakkale Geçilmez” diyerek yurdumuzu düşman işgalinden koruduğunu, tüm olumsuzluklar ve tüm yokluklara rağmen Türkün gücünü bütün dünyaya gösterdiğini ifade etti. Rektörümüz, “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Gününde başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyor; Çanakkale Zaferi’nin 108. yıldönümünü kutluyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Rektörümüzün konuşmalarından sonra Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi mezun öğrencisi Papa Moussa Mbaye tarafından Çanakkale ve Yemen türküleri seslendirildi. Dinletide Öğr. Gör. Melih GÜNDÜZ de bağlamasıyla yer aldı.

Akabinde Çanakkale Savaşları'nın Edebiyata ve Tarihe Etkileri paneline geçildi. Moderatörlüğünü Fen-Edebiyat Fakültesinden Doç. Dr. Yunus Emre TEKİNSOY’un yaptığı panelde Prof. Dr. İsmet TÜRKMEN ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet AKGÜL panelist olarak yer aldı. Panelde, Prof. Dr. İsmet TÜRKMEN Çanakkale muharebelerinin tarihsel yönünü detaylı bilgilerle aktardı. Dr. Öğr. Üyesi Ahmet AKGÜL ise Çanakkale Zaferinin edebi yönü ile ilgili bilgileri dinleyicilerle paylaştı. Ayrıca, Çanakkale Zaferi ile ilgili anekdotlara da yer verildi.

Program sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ, panelde görev alan öğretim üyelerimize, dinletiyi gerçekleştiren öğretim elemanı ve mezun öğrencimize teşekkür belgesi takdim etti.
Tokat Gaziosmanpaşa University, Taşlıçiftlik Campus, 60250 Tokat / TURKEY Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2017© Tüm Hakları Saklıdır.