Hızlı Erişim

102. Yılında İstiklâl Marşımız ve Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy Paneli

102. Yılında İstiklâl Marşımız ve Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy Paneli

  •  13 Mart 2023 Pazartesi
  •  561 Görüntüleme
  •  Yazdır

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi tarafından “102. Yılında İstiklâl Marşımız ve Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy” paneli gerçekleştirildi. 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen panele Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mücahit EĞRİ, Prof. Dr. Rasim KOÇYİĞİT; Rektör Danışmanımız Doç. Dr. Yusuf TEMÜR, dekanlarımız, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ercan TUNÇ yapmış olduğu konuşmada, “Milli Mücadele döneminin ruhunu, Aziz milletimizin vatan sevgisini, bağımsızlık tutkusunu ve kutsal değerlere olan inancını yansıtan İstiklal Marşımızı ve müellif Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u bu etkinliklerle ilelebet kalbimizde yaşatmaya kararlıyız” dedi. Dekan Prof. Dr. Ercan TUNÇ, katkılarından dolayı Rektörümüze ve panelist öğretim üyelerimize teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ yapmış olduğu konuşmada, “İstiklal Marşımızın kabulünün 102. yılında Türk Milletine böylesine anlamlı bir miras bıraktığı için Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum” dedi. YILMAZ, Milletimizin en zor zamanlarından birinde; istiklal ve istikbal mücadelesi verilen bir zamanda Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un, Türk Milletinin azmini, inancını ve kararlılığını anlatan bir eseri milletimize armağan ettiğini ifade ederek İstiklal Marşımızın milletimize cesaret ve moral kaynağı olduğunu belirtti. Rektörümüz, katkılarından dolayı moderatör ve konuşmacı öğretim üyelerine teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından “102. Yılında İstiklâl Marşımız ve Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy” paneline geçildi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Alpaslan DEMİR’in gerçekleştirdiği panelde Dr. Öğretim Üyesi Hakan YAŞAR ve Dr. Öğretim Üyesi Emel HİSARCIKLILAR panelist olarak yer aldı. Dr. Öğretim Üyesi Hakan YAŞAR, marşın ne olduğundan bahsederek Türklerde marş kültürü hakkında açıklayıcı bilgiler aktardı. Ayrıca İstiklal Marşının yazımına giden sürecin tarihsel arka planı hakkında açıklamalarda bulundu. Dr. Öğretim Üyesi Emel HİSARCIKLILAR da dönemin şartlarından bahsederek Mehmet Akif Ersoy’un eserleri hakkında detaylı bilgiler aktardı.  Ayrıca İstiklal Marşı’nın dizelerinin taşıdığı anlamları dinleyicilerle paylaştı.

Panel sonrasında moderatör ve panelist öğretim üyelerine Rektörümüz tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.
Tokat Gaziosmanpaşa University, Taşlıçiftlik Campus, 60250 Tokat / TURKEY Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2017© Tüm Hakları Saklıdır.