Hızlı Erişim

Tokat Bağ Kültürü Programı

Haberler

Tokat Bağ Kültürü Programı

  •  5 Ocak 2022 Çarşamba
  •  882 Görüntüleme
  •  Yazdır

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Devlet Konservatuvarı tarafından Tokat Bağ Kültürü programı gerçekleştirildi. Program kapsamında Tokat Olgunlaşma Enstitüleri Kültür Köprüsü Projesi Sergisi, Tokat Ezgileri Dinletisi ve Tokat Bağ Kültürü söyleşisi düzenlendi. 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonu’nda yapılan programa Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Tokat Şehir Müzesi Küratörü Hasan Erdem, Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Aslı Gül, dekanlar, daire amirleri, akademik ve idari personelimiz ile öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Arş. Gör. Dr. Melda Hassamancıoğlu program hakkında bilgiler aktararak etkinliğin amacının Tokat Bağ Kültürü’nü öğrencilere tanıtmak olduğunu söyledi. Hassamancıoğlu, vermiş olduğu desteklerden dolayı Rektörümüze ve emeği olanlara teşekkürlerini iletti.

Açılış konuşması sonrası Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Aslı Gül Tokat Kültür Köprüsü Projesi’nin tanıtımını yaptı. Gül konuşmasında Tokat Olgunlaşma Enstitüsü olarak geçmişi, şimdiyi ve geleceği bütünleyen bir kimlik anlayışı ile köklü kültürel mirası gelecek nesillere aktarma misyonu taşıdıklarını ifade etti. Geleneksel el sanatlarını genç nesillerle buluşturarak emaneti gerçek sahiplerine ulaştırmaya çalıştıklarını belirten Gül desteklerinden dolayı Rektörümüze ve emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin yapmış olduğu konuşmada üniversitemiz hakkında bilgiler aktararak uluslararası derecelendirme kuruluşlarında elde etmiş olduğu başarılara değindi. Rektör Şahin konuşmasında, QS Derecelendirme Kuruluşu tarafından yapılan Gelişmekte Olan Avrupa ve Orta Asya Bölge Üniversite sıralamasında Üniversitemizin 251-300 bandında yer aldığını; Dünyanın dört bir yanındaki binlerce bilim insanını son beş yıldaki yayın performansları ve verimlilikleri açısından sıralayan AD Scientific Index 2022 Bilim İnsanı ve Üniversite Sıralaması sonuçlarına göre TOGÜ’nün devlet üniversiteleri arasında Türkiye 15.si, bölgesel sıralamada 352. ve dünyada ise 1092. sırada yer alarak büyük bir başarıya daha imza attığını; üniversitemizin GreenMetric 2021 Dünya Üniversite Sıralaması’nda 256. Türkiye’de ise 14. sırada olduğunu belirtti. Üniversitemiz içerisinde güneş enerjisi panelinin de kurulduğunu ifade eden Rektör Şahin, bu çalışmalarla üniversitemizin kendi elektriğini ürettiğini belirtti. TOGÜ’nün toplam 10 kampüste akademik, idari personeli ve 36 bin öğrencisiyle bölgenin en büyük üniversitelerinden biri olduğunu ifade eden Rektör Şahin öğrencilerin yüzde 72’sinin Tokat dışından geldiğini söyledi. 70 ülkeden 3500 uluslararası öğrencinin Tokat’ta öğrenim gördüğünü belirten Şahin, üniversitemizin dünyanın her yerinden tercih edilen bir üniversite olduğunun altını çizdi. Rektör Şahin Tokat’ın kültürel zenginliğinin anlatılacağı Tokat Bağ Kültürü programının hayırlı olması temennisinde bulunarak desteklerinden dolayı Hasan Erdem’e ve Dekan hocalara teşekkürlerini iletti.

Konuşmalar akabinde Tokat Şehir Müzesi Küratörü Hasan Erdem “Tokat Bağ Kültürü” başlıklı söyleşisini gerçekleştirdi. Erdem söyleşisinde Tokat’ın Bağ evleri, yemek kültürü, Tokat Kebabı, imbik sistemi hakkında detaylı bilgiler aktardı.

Söyleşi sonrası Hasan Erdem’e ve Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Aslı Gül’e teşekkür belgesi Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin tarafından verildi.
Tokat Gaziosmanpaşa University, Taşlıçiftlik Campus, 60250 Tokat / TURKEY Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2017© Tüm Hakları Saklıdır.